Yurtbaşı

 • *
  *
  *
  *
  *
  *

  Fields marked with an asterisk (*) are required.

Tarihçe

Firmamız ilk olarak 1957 yılında Perşembe Pazarı zanaatkarlarından merhum Kemalettin YURTBAŞI tarafından küçük bir torna atölyesi olarak faaliyetine İstanbul - Karaköy' de başlamıştır. İlk zamanlar muhtelif torna işleri yanında manşon, nipel, dirsek ve flanj imal edilmiştir. Daha sonra matkap tezgahı, ağaç tornası gibi makina imalatı da gerçekleştiren firma, piyasa taleplerine paralel olarak vana ve makinato üretimine ağırlık vermeye başlamıştır.

Sürgülü vana ve çekvalf imalinin yanında özel tip vanaların da üretilebildiği ender yerlerden biri olmuştur. Halihazırda devam ettiğimiz Konik (Blof) tip vanaların ve boru genişletici (Makinato - Makineto) aparatların üretimi Türkiye'de ilk kez Kemalettin YURTBAŞI tarafından gerçekleştirilmiştir. 


ky1989 yılında vefatından sonra oğulları Mustafa YURTBAŞI ve R.Semih YURTBAŞI firmayı Kollektif Şirket'e dönüştürürken Kemalettin YURTBAŞI isminin baş harflerini simgeleyen "KY",  logo olarak benimsenmiştir. 

1990 yılında imalat birimini İMES Sanayi Sitesi'ndeki yeni yerine taşımış, Perşembe Pazarı'ndaki imalathane satış yeri olarak mağazaya dönüştürülmüştür. 

2006 yılında "YURTBAŞI" ismine Türk Patent Enstitüsü (TPE)' nden marka tescili alınmıştır.

2009 yılında yeniden tasarlanan logoya yine "KY" karakterini çağrıştıran yeni bir hüviyet kazandırılmıştır. 

  Yeni logo-jpg

Yeni logomuz 22.02.2013 tarihinde ticari markamız olarak TPE tarafından tescillenmiştir.

En son olarak 28.08.2013 tarihinde "Makinato - Makineto" ürün markamız olarak TPE tarafından tescillenmiştir.

Buradasınız: Anasayfa Tarihçe